Expozice svou bohatou dokumentací ukazuje historii počátků osídlení území města a jeho okolí.
VíceExpozicí Písecký venkov v 19. století vzdává Prácheňské muzeum hold hned několik výrazným regionálním osobnostem, které s daným tématem úzce souvisí. Tou první je snad nejznámější český sedlák a vyhlášený silák Jan Cimbura, rodák ze Semic u Písku. Dalšími jsou malíři Jan Hála a Václav Šebele.
VíceImpozantní řada šestnácti olejomaleb je instalována v chronologické posloupnosti portrétovaných panovníků. Jejich genealogické vztahy zachycuje přehledné schéma provedené na samostatném panelu. Součástí expozice panovnické obrazové galerie je soubor originálů barokních plastik světců z píseckého Kamenného mostu, které za účelem trvalé instalace zapůjčilo město Písek.
VíceExpozice muzea informuje o historii regionu města. Další expoziční části jsou národopisného charakteru – lidové výšivky, kroje, lidový nábytek, ukázky ze sbírek pohlednic, nábytku, skla, porcelánu, dýmek, kameniny, fajánse, zbraní a řemesel.
VíceNová expozice je věnována nejslavnějšímu prachatickému rodáku Janu Neupomuku Neumannovi (1811-1860), který se stal ve Filadelfii biskupem a v roce 1977 byl svatořečen. Návštěvník expozice získá přehled o životě a díle tohoto významného muže a uvidí i předměty, které mají přímou vazbu k jeho osobě.
VícePrvní část expozice je věnována historii české loutky – od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla až k profesionálním scénám. Ve druhé části – v jediném cirkusovém muzeu v Čechách jsou vystaveny nejen plakáty, fotografie, dokumenty, ale návštěvník se ocitne v cirkusové manéži.
Více